Pridajte sa ku nám a prispejte na Uletsknihou.sk svojou čitateľskou skúsenosťou s deťmi a tínedžermi. Pri hľadaní foriem, ako knihy a čítanie priblížiť dnešným deťom a tomu, čo ich prirodzene zaujíma, vznikajú rôzne užitočné odporúčania, tipy, pozorovania, námety na aktivity. Mnohé z nich výborne fungujú a môžu pomôcť ďalším v rodinách, na školách, knihovníkom, či záujemcom z rôznych komunít a organizácií pracujúcich s deťmi a rodinami. Čím viac z vás sa zapojí do online Mapy čitateľských aktivít, tým bude Uletsknihou.sk užitočnejší zdroj podnetov. Pre inšpiráciu ako na to nakuknite, čo sme už vypublikovali. Onedlho rozšírime vyhľadávacie kritériá, aby sa v pribúdajúcich aktivitách lepšie orientovalo.
Prispievatelia
- rodiny (rodičia, starí rodičia, rodinní priatelia, aj starší súrodenci)
- pedagógovia v materských či na základných a stredných školách
- odborníci pracujúci s deťmi a tínedžermi (knihovníci, sociálni pracovníci, terapeuti, liečební pedagógovia, logopédi, psychológovia…)
- neziskové organizácie a komunitné iniciatívy
Aktivity a princípy zdieľania
- Kľúčom je prístup – Či ide o aktivitu postavenú na systematickej práci alebo má vaša skúsenosť skôr jednorazový, experimentálny charakter, podstatným je prístup k deťom, schopnosť vyhodnotiť, čo skutočne priniesla, ako ju nabudúce urobiť možno lepšie, možno inak aj na základe reakcií jednotlivých detí.
- Úprimnosť sa cení – Žiadna snaha sa nezaobíde bez nezdarov a zistení, čo aj nefungovalo – vaša osobná spätná väzba a reflexia k aktivite z pohľadu reakcií samotných detí je veľké plus. Aj negatívna skúsenosť nás posúva, podeľte sa o ňu.
- Tematické zameranie - Hľadáme literárne aj neliterárne aktivity s presahom do rôznych oblastí či tém - sociálnych, environmentálnych, technologických, prírodovedných...
- Rôznorodosť aktivít – Radi vypublikujeme aktivity, ktoré podporujú u detí záujem o čítanie, rozvoj čítania s porozumením, kritické myslenie. Napríklad tie, ktoré motivujú k prečítaniu celej knihy, k prečítaniu si niečoho podobného, k spoločným rozhovorom o prečítanom. Rôznorodosť vidíme aj vo formách a situáciách, kedy sa dá pracovať s knihami a čítaním - či na cestách, cez prázdniny alebo v rámci vyučovania rôznych predmetov.
- Vypracované materiály – Vítame spracované metodiky a informácie o potrebných pomôckach k aktivite. Od jednoduchých vami zhotovených, cez vytvorenie si vlastného vedomostného kvízu či súťažnej hry, prezentácie, krátkeho videa, ukážky z filmov, audio ukážky, až po tipy na počítačové aplikácie podporujúce prácu s detským alebo mladým čitateľom.
- Čítanie nemusí byť v centre – Patria sem aj tie, ktoré podporujú záujem o čítanie, no čítanie v nich nemusí byť prioritným zreteľom. Napríklad workshopy motivujúce k vlastnej tvorbe na základe prečítaného, či zmysluplným aktivitám, ktoré vzídu z čítania.
- Iniciatíva detí – Špeciálne zaujímavé sú aktivity, ktoré si vymysleli samotné deti, napr čitateľské kluby z iniciatívy žiakov na konkrétne témy…
- Knihy rôznych žánrov, no nielen knihy – Tvorivé aktivity, ktoré sú spojené s konkrétnou knihou (beletria, encyklopédia, komiks...), prípadne s časopismi, s voľným výberom kníh podľa vkusu detí či s vybranými textami iného charakteru (pesničky, titulky k filmom, návody, recepty…)
- Otvorená myseľ a spolupráca - Každý príspevok, ktorý nám pošlete, s vami konzultujeme. Veľa sa pýtame, prosíme o doplnenia. Chceme sa o aktivite a jej priebehu dozvedieť čo najviac, aby bol Váš príspevok zrozumiteľný a pomohol inšpirovať k rovnakej či podobnej aktivite ďalších.
Ozvite sa nám a pošleme vám formulár k profilu vašej čitateľskej aktivity.
Za pro bono video ďakujeme CUKRU Production
Sme hrdí a vďační, že šikovní ľudia z trnavského kreatívneho štúdia CUKRU Production podporili Uletsknihou.sk venovaním svojich pro bono služieb a vyrobili pre nás takéto parádne video. Z iniciatívy CUKRU zakladateľky Martiny Slovákovej vymysleli projekt koncepčnej podpory neziskových a začínajúcich značiek Cukru supports, v rámci ktorého dostalo v minulom roku osem rôznych projektov video #akozcukru zadarmo. Ďakujeme – za prejavenú dôveru, super video a najmä spoločnú tvorivú cestu pri jeho vzniku :)