Krátke rozprávky, ktoré si buď zamilujete alebo vám nesadnú.
21 krátkych rozprávok ponúka pestrofarebný svet fantázie, ktorý originálne rieši bežné detské, no aj dospelácke problémy – prijímanie inakosti vlastnej a druhých (Žirafia mama), objavovanie záľub a talentov (Nina a Simona, Princezná opica), šikana a výsmech (Blatová príšera)... Niektoré príbehy sú vtipné a poučné aj pre dospelých, autorka ukazuje správanie rodičov očami detí – sú unavení, vážni, nemajú na deti čas, deti nespĺňajú ich predstavy (Návrat slonej mamy, Pirátka Petra, Opravovňa detí). Odvážne a samostatné deti učia rodičov, čo je správne a dôležité v živote , no pritom zostávajú deťmi - hravými a veselými. Stretávame sa s vymyslenými príšerami s originálnymi menami a zvykmi (Vitrok a Softar chrumkajú farbičky), ktoré nasýtia a podporia fantáziu detí spolu s kreatívnymi ilustráciami Martiny Matlovičovej. Kresby kombinované s kolážou zo starých novín či krajky nabádajú skúmať jednotlivé obrázky bližšie. Kniha sa vám bude páčiť vtedy, ak si nemyslíte, že detské ilustrácie musia byť vždy ľúbivé, hrdinovia poslušní a konformní a príbehy reálne.
Ľudia a vzťahy (empatia a súcit, láska, riešenie konfliktov, pomoc druhým, prekonávanie predsudkov, priateľstvo, rodina, šikanovanie)
Etika, Výtvarná výchova, Slovenský jazyk
Autorka poukazuje na to, čo je pre deti a rodiny dôležité – tráviť spolu čas, rešpektovať navzájom svoje potreby, prijímať odlišnosti a nehanbiť sa za ne. Téma prijímania inakosti, neodsudzovania a zároveň rešpektu, sa vinie celou knihou. Deti sa učia, že všetci sme jedineční a máme čo ponúknuť a že nie je všetko vždy také, ako sa javí na prvý pohľad. Tiež sa učia, že každé miesto má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať (napr. les – Horská dráha). V príbehu Strom vyčerpania autorka píše o deťoch, ktoré majú dve mamy. Okrem tohto faktu príbeh vôbec nehovorí a ani ďalej nerozvíja tému LGBT rodín. Rodičia sa podľa svojho presvedčenia môžu rozhodnúť príbeh buď preskočiť, nekomentovať alebo naopak tému s deťmi otvoriť. Napríklad otázkou, čo si o tom deti myslia a vysvetlením, že niektorých ženám sa nepáčia muži, ale ženy. Zaľúbia sa a žijú spolu. To isté môžeme povedať o mužoch.
V rozprávkach Alexandry Salmely sú deti životaschopné, odvážne, samostatné, plnia si svoje sny a vedia, čo ich baví. Tiež sa vedia vcítiť do druhých - zachraňujú tých, ktorí to potrebujú a pomáhajú rodičom riešiť ich problémy. Výborným príkladom, ako sa deti vcítia do druhého a zachránia ho pred šikanou a výsmechom, napriek tomu, že sú sami pre to odsudzované, je príbeh Blatová príšera.
Deti sa stretnú so zvukomalebnou a hravou slovenčinou, autorka spája slová, vytvára novotvary, používa slová, ktoré nepočujeme bežne. Deti si výrazne obohatia slovnú zásobu a získajú skúsenosť s prácou s jazykom.
Kniha ponúka koláže a dotváranie kresby rôznymi materiálmi – staré noviny, krajka, strihy na šaty. Deti sa môžu inšpirovať k vlastnej tvorbe.
Kniha rozvíja kritické myslenie. Ponúka perspektívu detského pohľadu na konflikt rodičov s deťmi resp. problémy dospelých, ktoré deti v knihe samostatne a odvážne riešia. Rozprávky narúšajú dogmu, že autority majú pravdu a treba ich vždy poslúchať. Naopak, nabádajú deti, aby sami rozmýšľali nad riešeniami a vytvárali si vlastný názor. Kniha podnecuje k diskusii s rodičmi.
Niektoré príbehy sú vyslovene vtipné až bizarné (Letný beh na lyžiach), väčšina rozprávok je poučná pre rodičov, lebo vtipne a nápadito poukazuje na chyby, ktoré robíme pri výchove. Učí nás, čo je naozaj dôležité.
O inakosti – Každý sme iný, nikto nie je perfektný. Inakosť nie je dôvod na výsmech, najviac žiarime, ak využívame svoje jedinečné schopnosti a vlastnosti. Cítiš sa byť v niečom odlišný od ostatných? Čo je to? Máš z toho radosť, či naopak, trápi ťa to? Kto v tvojom okolí je iný ako ostatní? Ako ho alebo ju vnímaš?
O talentoch – Čo ťa baví? Čím by si chcel byť? Je pre teba niekto, kto má nejaký talent, vzorom?
O kritickom myslení – Nie všetko, čo je norma a čo nám predkladajú autority, je to najsprávnejšie. Je všetko, čo hovoria dospelí, správne? Mal si niekedy pocit, že to, čo hovorím ja alebo tatino, či pani učiteľka v škôlke alebo iný dospelý, nie je správne? Ako si sa zachoval? Čo by si v takej situácii mohol urobiť?
O odvahe – Niekedy je dôležité vystúpiť z davu a zastať sa tých, ktorým je ubližované. Videl si niekedy, že by niekto druhému ubližoval? Ako si sa cítil a čo si urobil? Ako sa asi cítil ten chlapec/dievča? Čo by si mohol spraviť, aby si sa ho/jej zastal?
Knihu sme prvýkrát čítali so synom, keď mal dva a pol roka a zhltli sme ju na tri sedenia. V tomto veku sledoval najmä ilustrácie. Obrázok na každej strane udržal jeho pozornosť. Postupne si začal pýtal obľúbené príbehy a pýtať sa k textom doplňujúce otázky. Teraz má štyri roky a po prečítaní rozprávky niekedy hovorí o tom, ako on vníma popísané správanie, kto sa v príbehu ako zachoval, či niečo podobné zažil...
Ilustrácie Martiny Matlovičovej sú hravé, plné detailov a fantázie. Kresby kombinované s kolážou zo starých novín či krajky prebúdzajú kreativitu a nútia nás jednotlivé obrázky skúmať bližšie. Zároveň výborne dopĺňajú príbehy a ich štýl.
odporúča: Mirka Gúčiková
Najkrajšia a najlepšia detská kniha jari a leta 2013, Najkrajšia kniha Slovenska 2013, kniha je zaradená v katalógu White Raven 2014 (200 najkrajších kníh z celého sveta odporúčaných mníchovskou medzinárodnou knižnicou pre deti a mládež)