Každodenné príhody siedmačky Petry a jej babky sú humorne ladené.
Kniha ponúka mozaiku bežných príbehov zo života školáčky Petry, jej babky a priateľov. Petrin vzťah s babkou je v knihe spracovaný najvýraznejšie a je okorenený dávkou irónie a humoru. Petra s babkou prežíva jej boj proti nadváhe, náklonnosť k susedovi aj zmierenie s priateľkou. Ťažisko príbehu je tak chvíľami možno viac na svete dospelých. Za hlavné posolstvo a hodnotu knihy sa dá považovať to, že dospievajúci človek môže ostať sám sebou a nemusí sa slepo prispôsobovať rovesníkom, čo zobrazujú postavy Petriných spolužiakov, Nemky Kláry a umelecky nadaného Mareka. Klára vnáša do detského sveta veľkorysejší a zrelší pohľad na vzťahy, hodnoty a medziľudské postoje.
Ľudia a vzťahy (dospievanie, láska, priateľstvo, rodina, šikanovanie, škola)
Náboženstvo a etika
Petrina priateľka Klára z Nemecka sa dokáže vzoprieť ľahostajnosti okolia a rozhodne sa pomôcť chlapcovi, ktorého šikanujú starší žiaci. Problém riešia dokonca v riaditeľni a Klára začne chlapca učiť karate.
Petre sa páči starší školák Peter, ale keď odhalí jeho povrchnosť a zameranosť na peniaze, rýchlo ju zaľúbenosť prejde. Uvedomí si, že sú pre ňu dôležité úplne iné hodnoty.
Petrina babka sa po dlhých rokoch zmieri s priateľkou, s ktorou sa rozhádala kvôli hlúposti. Príbeh tu poukazuje na to, aké hlúpe a zbytočné je hádať sa pre malichernosti.
Jemne podporuje u detí nezávislosť od rovesníkov – byť samým sebou a nenechať sa až do takej miery strhnúť okolím, uchovať si nadhľad.
Rozširuje obzor v niektorých oblastiach – napr. uvádza informácie o ochorení borelióza či recept na slivkové gule a na šalát.
Ako môžeme pomôcť niekomu, koho šikanujú?
Prečo sa Petra prestala zaujímať o školáka Petra?
V čom sa Klára líši od ostatných detí?
Prečo niektorí ľudia šikanujú druhých?
IBBY „Najlepšia detská kniha jesene 2009“