Priateľstvo môže niekedy vzniknúť tam, kde ho najmenej čakáme.
Dievčatko Sophiu jednej noci uchmatne z postele obor a odvlečie ju do jeho krajiny. Sophia si však obra nevysnívala. Obor je desivo skutočný, no k snom má predsa len blízko. Chytá ich sieťkou na motýle a doma potom namiešava tie najkrajšie a najbláznivejšie sny, ktoré v noci fúka deťom cez okno. Vôbec nie je taký, ako sa na prvý pohľad zdá. Sophia si s Kamošom obrom užije mnoho zábavy. Vykľuje sa z neho citlivý a starostlivý chlapík so zmyslom pre humorom. Hoci sú jeho slová niekedy smiešne a popletené, pretože nikdy nechodil do školy, má veľké srdce a bystrú myseľ. Kamoš obor môže deti naviesť a inšpirovať ku kreatívnej tvorbe vlastných nových slov, ale aj k pozornejšiemu vnímaniu prírody. Obor má uši nadľudských rozmerov, ktorými počuje hudbu snov, okolité rastliny i zvieratá.
V krajine obrov však žijú aj ďalší, ktorých mená napovedajú, že ide o celkom iné povahy. Sophia so zatajeným dychom počúva príhody o Horymäsojedovi, Krutotrhačovi, Slinobrýzgačovi a ďalších. Kamoš obor to medzi nimi nemá ľahké, ako jediný je „vegetarián“ a radšej sa živí odpornými smradohorkami. Dozvieme sa, aké to je, keď niekto ubližuje iným a že aj veľkému obrovi môže napokon pomôcť malé, odhodlané dievča. Sophia veľmi citlivo reaguje na neprávosť, či už sa deje jej v detskom domove, Kamošovi obrovi, alebo ostatným deťom. Ostatní obri vzbudzujú strach a miestami desia svojou surovosťou. Citlivejšie deti by mali pozerať film v sprievode dospelého. O to viac však môžu malí čitatelia tuho držať palce Sophii v záchrannej akcii, ktorú naplánovala a v ktorej zohrá dôležitú úlohu dokonca aj kráľovná Anglicka. Dahlov príbeh, sprevádzaný originálnymi ilustráciami Quentina Blakea, je plný kúziel, snov, láskavosti a humoru. Kniha ponúka aj mnoho múdrosti a zamyslení o priateľstve, rešpekte k sebe a k okolitému svetu.
Ľudia a vzťahy (empatia a súcit, humor, láska, násilie, riešenie konfliktov, pomoc druhým, prekonávanie predsudkov, priateľstvo)
Príroda (rastliny, zvieratá)
Fantázia (fantastické bytosti, fantastické svety, zázračno)
Slovenský jazyk a literatúra, Etika, Zemepis
Sophia sa najprv Kamoša obra bojí, pretože všetci vedia, že obri sú zlí a krvilační. Postupne však zisťuje, že Kamoš obor je citlivý, starostlivý a má zmysel pre humor. Nepojedá zvieratá ani ľudí a okolitej prírode citlivo načúva. Rád chytá a rozdáva čarovné sny a sám miluje snívanie. Na jeho príklade vidíme, ako môžu byť naše počiatočné úsudky a očakávania niekedy mylné a nefér voči ostatným. Deti si tak môžu uvedomiť, že nie je správne niekoho odsudzovať bez toho, aby sme ho vôbec spoznali.
Obor nikdy nechodil do školy a ani nemal mamu, ktorá by ho naučila čítať. Svojou usilovnosťou to zvládol sám a hoci sa mu slová pletú, je veľmi bystrý. Sophia jeho snahu oceňuje a pre obra sú jej slová tým najkrajším darčekom. Sophia sa mu tiež vie ospravedlniť za to, že ho spočiatku poučovala. Sám Kamoš obor jej totiž dáva spätnú väzbu a prosí ju, aby ho prestala satirovať a bola voči nemu viac trpezlivá.
Príbehom sa nesie silný rešpekt ku všetkému živému, ktorý prezentuje najmä Kamoš obor. Mimoriadne citlivým sluchom počuje dupotať lienku, ale aj nariekať rastliny a stromy, keď sa im ubližuje. Obor nás tiež učí, že ľudia sú jediný druh na svete, ktorý sa vraždí medzi sebou. Na druhej strane vidíme Sophiu, ktorá vie sama veľmi dobre zhodnotiť, že pani Clonkerová, majiteľka detského domova, sa k deťom nespráva dobre – jej pravidlá sú nezmyselné a tresty kruté.
Naši priatelia si získavajú aj dôveru anglickej kráľovnej, ktorá sa rozhodne pomôcť, no odmieta zavraždiť krvilačných obrov. Zlo totiž nenapravíme ďalším zlom.
Pozorujeme, ako sa medzi obrom a Sophiou rodí priateľstvo založené na vzájomnej dôvere a rešpekte. Sophia sa obrovi zveruje s tým, aké je to žiť bez rodičov, a obor so svojím trápením byť iný. To si so sebou nesie aj mnoho posmeškov a ubližovania od ostatných a je to práve Sophia, ktorá obrovi dodáva odvahu vzoprieť sa šikane.
Sophia nám dokazuje, že nezáleží na tom, akí veľkí (alebo malí) sme, keď sa odhodláme pomôcť druhým. Hoci má tiež strach, vymyslí skvelý plán a spolu sa pustia do práce.
Jazyk: V prvom ráde zábavný, pretože Kamoš obor si slová pletie, ale aj vytvára úplne nové (vzrušočarovné, šumočarodej, sponkovrkočky, helikopotvory). Môžeme vyzvať deti, aby vymysleli rôzne alternatívy k už existujúcim slovám, a potom hádať, čo znamenajú. V knihe nájdeme slová, ktoré sú možno pre deti neznáme (patriotizmus, satirovať). Sú výbornou príležitosťou k spoločnému rozhovoru a vysvetleniu.
Zemepis: Okrem Anglicka a jeho hlavného mesta Londýna, kde sa dej odohráva, sa v príbehu spomína aj mnoho iných miest – dozvieme sa, že hlavné mesto Nového Zélandu je Wellington a že najlepšie obrov schladia eskimáci. Spomenuté je tiež napr. Turecko, Grécko, Bahamy, Jersey, Japonsko, Čile.
Reč Kamoša obra pobaví aj rodičov, napríklad aj jeho odporúčania, odkiaľ pochádzajú najlepšie „človečie kapusty“, či to, že tie z Grécka rozhodne nejedzte - chutia ako „grečka“. Dej je pútavý, dobre namiešaný – okrem vtipného obsahu aj napätie a tiež isté magično a snovosť.
Čo sa ti páči na vzťahu Sophie a obra? Máš aj ty takého veľkého kamaráta alebo kamarátku? Pomohol si mu alebo jej niekedy, keď to potrebovali? Ako si podľa teba môžu ľudia navzájom ublížiť? Čo by im podľa teba pomohlo, aby to nerobili? Čo by pomohlo tebe? Čo by si k deťom nikdy nemali dovoliť dospelí?
Rád snívaš? Aký bol tvoj nabláznivejší a najkrajší sen? Keby si mohol pre niekoho namiešať sen, pre koho by to bolo a o čom by bol?
Kniha bola sfilmovaná v roku 2016 v réžii Stevena Spielberga. Filmová verzia ostala v mnohom verná knižnej predlohe. Jediná väčšia zmena je, že vo filme je Sophia už druhým dieťaťom, ktoré si k sebe Kamoš obor prinesie. Nie je celkom jasné, čo sa stalo chlapcovi, ktorý s Kamošom obrom býval. Vieme však, že obor sa bojí, aby to isté nepostihlo aj Sophiu. Vo filme ju tiež odnesie späť do detského domova, no Sophia docieli, aby sa po ňu vrátil. Film je vizuálne krásne spracovaný, krajina snov hrá farbami a čarami. Atmosféra je príjemná a magická, autori dali veľa priestoru spoločným rozhovorom obra a Sophie. Dozvieme sa, že proti nespavosti najlepšie pomáha, keď nám z knihy číta obor a že skutoční priatelia poznajú tlkot svojho srdca (nižšie záhada na pátranie pre deti). Pre menšie a citlivejšie deti však môže byť nepríjemný pohľad na surovosť obrov, ktorí Kamoša obra ponižujú, niekedy bijú a strašia ho. Ak by sa dieťa týchto scén bálo, nechajte ho pokojne aj zakryť si oči a po nepríjemnej scéne pozerať ďalej. Pomôže rozhovor o tom, ako by ste obrovi vedeli pomôcť, ako by sa ľudia voči sebe nemali správať a čo sa dá v takej situácii urobiť, aby sa tomu zabránilo. Vedomie, že existuje riešenie, deti posilní.
Hlavné herecké obsadenie Kamoša obra poteší, jeho tvár v podaní britského herca Marca Rylancea nemohla byť prívetivejšia. Kniha aj film môžu deťom ukázať, že prvý dojem niekedy nemusí byť pravdivý.
Záhada na pátranie: Kto naučil obra čítať? Ako sa poznajú skutoční priatelia?
odporúča: Petika Mišáková