Podeľte sa o svoje objavy v Mape čitateľských aktivít a uleťte si so Spätnoväzbovníkom!

Lucia Borovská · 23. 02. 2019

Krásnych, dôvtipných, hlbokých, terapeutických, napínavých, vzdelávacích, či oddychovo-zábavných knižiek je veľa. Napriek tomu je viac ako veľa detí a tínedžerov, pre ktorých je čítanie nuda a nezmyselná námaha. Čo s tým? Na mieru lásky k čítaniu a ku knihám u detí máme silný vplyv my, dospelí. Najskôr rodičia a potom zásadne učitelia. Vďaka Mape čitateľských aktivít sme spoznali učiteľky a učiteľov, ktorí neúnavne hľadajú cesty a spôsoby, ako deťom otvoriť svet príbehov a celkom prirodzene ho prepojiť s ich vlastným skutočným a myšlienkovým svetom. A hľadáme ďalších!

Od spustenia webovej platformy www.uletsknihou.sk sa každého autora čitateľskej inšpirácie pýtame Čo na to deti?. Sme presvedčení, že reflexia vlastnej práce a spätná väzba detí na čokoľvek, čo s nimi robíme, je zmysluplným kľúčom k nachádzaniu odpovedí ako a kam sa posúvajú deti a my s nimi. Vďaka grantu z Fondu na podporu umenia sme mohli dať vyrobiť špeciálnu limitovanú edíciu zápisníka menom Spätnoväzbovník. Vyzerá možno čarovne, ale práve zázraky sa dejú až v spojení s vnímavou majiteľkou či majiteľom, ktorí ho počas roka zaplnia svojimi postrehmi, komentármi detí a rôznymi podnetmi a nápadmi, ako veci robiť inak či ešte lepšie. Našich 20 kusov Spätnoväzbovníka s láskou podarujeme ako darček tým z vás, ktorí učíte na základných školách a pozdieľate s nami aspoň jeden z vašich čitateľských objavov s deťmi.

Podmienky pre získanie Spätnoväzbovníka

  • Napísať pre nás do Mapy čitateľských aktivít jeden príspevok - čitateľskú inšpiráciu, pri ktorej ste použili jednu alebo viac kníh na vyučovaní, prípadne len ich častí. Potešíme sa príspevkom od učiteľov všetkých predmetov, pretože príbehy krásne ožívajú v rôznych vzdelávacích kontextoch.

  • Ak táto čitateľská inšpirácia (aktivita) zaktivizovala všetky alebo väčšinu detí v procese (nielen literárne talenty, práve naopak) – napríklad vo forme dobrých otázok, diskusie, prípadne skupinovej práce, tvorby smerujúcich k vybranej téme, na konci ktorých ste sa dopracovali k menšiemu alebo väčšiemu objavu (poznaniu, postoja, uvedomenia...), či už spoločnému alebo individuálnemu. Často sú to úplne jednoduché veci, ale je skvelé, keď ich deti sami formulujú.

  • V rámci príspevku privítame aj vašu reflexiu na priebeh hodiny alebo sériu vyučovacích hodín (čo fungovalo, čo nie, čo nabudúce inak)

  • Zaujíma nás aj konkrétna spätná väzba od detí, ktorú ste zaznamenali. Nielen tá pozitívna, ale pokojne aj k niečomu kritická, pretože aj taká nás predsa posúva ďalej a každý sme iný, deti vnímajú rôzne veci rôzne.

Ak sa vám naša výzva páči, ozvite sa nám cez online formulár. Veľmi radi vás spoznáme, pomôžeme editorsky s formuláciou vášho autorského príspevku a bude nám cťou inšpirovať ním ďalších - mesačne sa na náš web chodí inšpirovať 800 až 1500 učiteľov, knihovníkov, rodičov... Ozvite sa nám, aj keď váhate - môžeme sa len porozprávať o vašej práci a následne sa rozhodnete, či sa chcete zapojiť s autorským príspevkom.

Predstavujeme Spätnoväzbovník

Za váš autorský príspevok vám ako darček venujeme zápisník veľkosti úzkej A5, ktorý poskytuje slobodný priestor 80 listov (160 strán) napríklad aj na zaznamenávanie vašich myšlienok, podnetov od detí a spoločných nápadov. Ilustráciu na obálke pre nás vytvorila stredoškoláčka Ema Štrbáková, študentka grafického dizajnu zo Žiliny. Obálku farebne dotvorili a celý zápisník pre nás z veľkej časti ručne vyrobili ochotní ľudia z Remini, ktorým ďakujeme za priateľské ceny pre dobrú vec. Vymysleli sme špeciálny názov SPäTNOVäZBOVNÍK s jemne švédskym nádychom - mysleli sme si, že by sa vám mohol páčiť, znie trochu ako figovník a figovník je živý strom, ktorý má rád teplo. A to presne potrebujú aj deti, živý a hrejivý prístup.

Za sériu fotiek Spätnoväzbovníka v akcii ďakujeme Zuzke Nieplovej.

predel
predel
Autorský príspevok bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.