14 – 15
Zuzana Herbrychová
Súkromná základná škola BellAmos, Martin
10. 04. 2017
V škole, na vyučovaní (dejepis)
2 - 15
9. ročník ZŠ
príprava: ak poznáte knihu, krátka
realizácia: 45 - 90 min
Deviataci sú už vo veku, kedy by mali vedieť uvažovať, premýšľať, vyvodzovať. Nie je to vždy ľahké, ale dá sa to. Na rozvíjaní čitateľskej gramotnosti pracujeme v našej škole systematicky od 1. ročníka (rozvoj jazykovej, intra- a interpersonálnej inteligencie v rámci VEU (vysoko efektívne učenie), triedne knižnice, aktívne zapájanie sa do podujatia Noc s Andersenom, pravidelná účasť na podujatiach Turčianskej knižnice, podpora vlastnej literárnej tvorby, spolupráca s Literárnym klubom Mädokýš Martin, vlastná tlačová agentúra TABA - mesačník Zvonček, pravidelné domáce čítanie so spätnou väzbou žiakov, práca so špecializovanými pracovnými listami, s mapami, s mapami mysle, s denníkmi, celoročnými a dennými plánmi, literárne čitateľské dielne vo vybraných ročníkoch II. stupňa...). Aj na dejepise sa dá schopnosť porozumieť textu a vzťah ku knihám parádne rozvíjať – sú tu historické pramene, karikatúry, životopisy, veselé knihy Terry Dearyho či slovenská obdoba edície Naše hrôzyplné dejiny. V každom ročníku postupujeme v práci s textom vyššie. V ôsmom ročníku položím otázku priamo – Ideme sa zoznamovať s dejinami revolúcií formou rok – udalosť alebo budeme aj diskutovať, pátrať, riešiť životy, budeme "bulvarizovať"? Už táto otázka spustí diskusiu a deti mám tam, kde ich chcem mať. V 9. ročníku ich potom naozaj neprekvapí, ak namiesto učebnice čítame knihy či pozeráme filmy (Obchod na korze, Vyšší princíp).
Dejiny sú o ľuďoch. Asi to poznáte: prvá svetová vojna začala, zámienkou bol atentát, príčinou snaha o nové politické i ekonomické rozdelenie sveta. Ale kde sú ľudia? Rozhodla som sa oživiť vyučovaciu hodinu dejepisu o prácu s knihou Na západe nič nové od Ericha Maria Remarque - svetoznámy príbeh siedmich spolužiakov vohnaných do sveta surového násilia, ktorý je realistickým zobrazením hrôz 1. svetovej vojny. Knihu odporúčam zaradiť hneď po stručnej informácii o začiatku a priebehu vojny, po zoznámení sa so základnými faktami. Žiaci potom ľahšie vnímajú situáciu v jednotlivých štátoch či požiadavky pri mierových rokovaniach. S knihou potom pracujeme takto:
Fotka v galérií je ilustračná, z knihy Cesta časem - Světové dejiny v obrazech od Petra Goesa (Kniha ZLIN, 2017).
Asi mám šťastie na deti, lebo pracovali s chuťou a so záujmom. Svorne tvrdili, že len fakty na spoznanie dejín nestačia a táto kniha im ukázala to, čo učebnice dejepisu nie. Rozhovorila sa aj dievčina, ktorá si s dejepisom veľmi nerozumie. Myslím, že ich oslovilo, že hlavné postavy im boli vekovo veľmi blízke, no v porovnaní s vlastnou perspektívou úplne vzdialené - presah nemeckých rovesníkov z I. svetovej vojny do ich života je pre ne nepredstaviteľný. Zo spätnej väzby detí: „Kniha bola veľmi zaujímavá, povedala nám oveľa viac o pocitoch vojakov ako učebnica. V učebnici boli len fakty.“, „Kniha ponúka iný pohľad na svet. Je to zaujímavejšia výučba dejepisu.“, „V knihe musíme prísť na niektoré veci sami.“
Rizikom je, že niektoré otázky otvoríte viac a jedna hodina potom nestačí. Vtedy je možnosť posunúť odpovede na spracovanie „na doma“ – rozhovor s rodičom, písomná reflexia – či na ďalšiu hodinu. Odporúčam aj možnosť dohodnúť sa s vyučujúcimi ďalších predmetov, aby skúsili otázky riešiť.
Erich Maria Remarque. Slovenský spisovateľ, 2002. 151 s. ISBN 80-220-1160-6.
Požičajte si knihu